
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
Summit'S Shell Hoods Are Designed And Manufactured In The Usa To Help Complete Your Kitchen Space On A Budget. Model Hshell20Bk Is A 20" Wide Shell Hood In A Jet Black Finish. It Does Not Include Any Fans Or Electrical Components. Additional Units Are Available In White And A Stainless Steel Look, As Well As Other Common Sizes Including 24", 30", And 36". Browse The Full Line To Explore Your Options.
- Shell hoods do not include light or fan
- Designed to match 20 inch ranges; also available in 24, 30, and 36 inch widths
- White and stainless steel shell hoods also available in same size
- Solidly constructed for years of use
- Additional sizes can be specially ordered (minimums apply)
| Overview | |
| Height of Cabinet | 5.0' (13 cm) |
| Width | 20.0' (51 cm) |
| Depth | 18.0' (46 cm) |
| Cabinet | Black |
| Weight | 10.0 lbs. (5 kg) |
| Shipping Weight | 22.0 lbs. (10 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101062259 |