
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
24" Width Is Ideal For Smaller Kitchen Spaces (Bull)Sealed Sabaf������ Burners Provide A Safer, Cleaner Cooking Experience (Bull)Unique Stainless Steel And Black Finishing In A Modern European Design (Bull)Slide-In Look Does Not Include Backguard (Bull)Oven Door Includes Window And Professional Handle (Bull)Waist-High Broiler For Comfortable Cooking (Bull)Storage Compartment For Added Convenience (Bull)Optional 10" High Stainless Steel Backguard Available (Bg24) Summit Pro24G Is A 24" Wide Gas Range With Deluxe Features And A Unique European Design. Designed And Constructed In Europe, The Pro24G Uses Electronic Ignition And Includes Four Sealed Sabaf������ Burners, With A Waist-High Broiler Located Inside The Oven For Cooking Convenience. The Cooking Surface Is Jet Black, With Two Sets Of Continuous Grates In A Matching Finish And A Curved Stainless Steel Manifold For A Modern Look. This 'Slide-In' Style Range Comes Without A Backguard, Allowing You To Integrate The Unit Into Your Own Kitchen Setup. Alternatively, We Offer A 10" High Backguard In Stainless Steel As An Accessory For This Unit (Some Assembly Required). For This Option, See The Bg24. The Pro24G Has A Black Trimmed Oven Door With A Pro Stainless Steel Handle And A Window For Easy Monitoring. The Oven Includes A Light And Two Slide-Out Racks With Five Positions To Allow More Flexibility In Baking And Broiling. A Drop-Down Storage Compartment Offers Added Convenience. At 24" Wide, The Pro24G Is Ideal For Apartments And Other Small Kitchens Looking To Add A Touch Of Style In A Slim-Fitting Size.
- Sealed Sabaf burners : Quality burners ensure a safer cooking performance
- Electronic ignition : Spark ignition for added safety
- LP Conversion kit included : Kit allows user to convert the unit from natural to LP gas after purchase
- Stainless steel finishing : Lower panel and manifold feature stylish stainless steel
- Continuous grates : Two sets of continuous grates make it easy to slide cookware from front to back burners
- Waist-high broiler : Broiler is located inside the oven, making it easier to use
- Push-to-turn controls : Safety knobs help prevent accidents from turning on the oven or burners
- Slide-out oven racks : Two racks with five glide positions for flexible cooking
- Oven window : Black-tinted window for a full view of the interior
- Oven light : Interior light lets you monitor your cooking
- Storage compartment : Drop-down storage compartment is ideal for storing pots and pans
- Optional backguard : For a 10" high stainless steel backguard, order the BG24 when ordering this model
- ADA compliant design : Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
| Overview | |
| Height of Cabinet | 36.0' (91 cm) |
| Width | 23.25' (59 cm) |
| Depth | 24.0' (61 cm) |
| Depth with Handle | 26.0' (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 41.0' (104 cm) |
| Door | Black/SS |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.5 |
| Weight | 116.0 lbs. (53 kg) |
| Shipping Weight | 121.0 lbs. (55 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Gas Range | |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Oven Capacity | 2.55 cu.ft |
| Cooktop Surface | Painted |
| Burner Type | Sealed |
| Number of Burners | 4 |
| Burner #1 BTU | 10900.0 |
| Burner #2 BTU | 3650.0 |
| Burner #3 BTU | 7050.0 |
| Burner #4 BTU | 7050.0 |
| Burner Controls | Dial |
| Oven Controls | Dial |
| Oven Light | Yes |
| Cleaning Type | Manual |
| Oven Rack Qty | 2 |
| Oven Window | Yes |
| Oven Interior Height | 14.0' (36 cm) |
| Oven Interior Width | 18.5' (47 cm) |
| Oven Interior Depth | 17.25' (44 cm) |
| Broiler Location | Inside Oven |
| Oven Door | Black/Window |
| Overview | |
| Height of Cabinet | 36.0' (91 cm) |
| Width | 23.25' (59 cm) |
| Depth | 24.0' (61 cm) |
| Depth with Handle | 26.0' (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 41.0' (104 cm) |
| Door | Black/SS |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.5 |
| Weight | 116.0 lbs. (53 kg) |
| Shipping Weight | 121.0 lbs. (55 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Gas Range | |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Oven Capacity | 2.55 cu.ft |
| Cooktop Surface | Painted |
| Burner Type | Sealed |
| Number of Burners | 4 |
| Burner #1 BTU | 10900.0 |
| Burner #2 BTU | 3650.0 |
| Burner #3 BTU | 7050.0 |
| Burner #4 BTU | 7050.0 |
| Burner Controls | Dial |
| Oven Controls | Dial |
| Oven Light | Yes |
| Cleaning Type | Manual |
| Oven Rack Qty | 2 |
| Oven Window | Yes |
| Oven Interior Height | 14.0' (36 cm) |
| Oven Interior Width | 18.5' (47 cm) |
| Oven Interior Depth | 17.25' (44 cm) |
| Broiler Location | Inside Oven |
| Oven Door | Black/Window |