
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
Summit Brings Unmatched Value And Convenience To Apartments, Tiny Homes, And Other Small Kitchens With Fully Featured Electric Ranges In 20" Wide Fits. Made In North America, The Re2031B Is A 240V Electric Range Designed For 20" Wide Spaces, Featuring One 8" And Three 6" Coil Burners. For Added Safety, Each Coil Is Equipped With A Sensor That Will Automatically Cycle The Element Off If It Reaches Dangerous Flashpoint Temperatures. Heating Will Resume Automatically. All Cooking Controls Are Located Upfront On Push-To-Turn Knobs For Safe And Easy Use. Indicator Lights Illuminate When The Oven Is In Use. The Re2031B Features A Large 2.3 Cu.Ft. Oven Made From Durable Porcelain, With Two Adjustable Racks. The Waist-High Broiler Is Conveniently Located Inside, Letting You Finish Your Cooking Without Transferring Contents To An Inconvenient Drop-Down Compartment On The Floor. The Re2031B Comes In A Black Exterior Finish With A Color-Matched Handle And Knobs. With Its Slim Fit And Quality Design, This Unit Is The Ideal Choice For Space-Challenged Kitchens On A Budget. For This Unit In White Or Stainless Steel, See Models Re203W And Proel20Ss. Summit Also Manufactures 24" Wide Choices, Smooth-Top Ranges, And Gas Units. Browse Our Website To Explore The Complete Cooking Collection.
- Slim-fitting electric range perfectly sized for apartments and smaller home kitchens
- Durable design to hold up to everyday cooking
- Surface features one 8" and three 6" elements to accommodate a range of sizes and cooking needs
- Designed to comply with the latest UL safety standards, each coil element is equipped with a sensor to cycle off if the temperature nears the flashpoint. Coils will resume heating shortly after, causing little interruption to your cooking
- Broiler is located inside the oven, making it easier to use
- Sliding racks will stay in your oven with special brake mechanism
- High backing prevents stovetop contents from splashing up or boiling over and staining back walls
- Control panel is conveniently located to prevent users from reaching over hot cooktop surface for adjustments
- Each element includes a removable chrome pan for easier cleaning
- To prevent accidents, knobs require a small amount of force when turning
- Modern black design for an attractive look ideal for any kitchen
- Control panel includes an 'on' light for the oven and burners for added safety when using the range
- Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
- Compatible with standard 40 amp 3 or 4-wire range cords
- This electric range was made in North America and meets the TAA guidelines
| Overview | |
| Height of Cabinet | 41.75' (106 cm) |
| Width | 19.5' (50 cm) |
| Depth | 25.13' (64 cm) |
| Depth with Handle | 27.38' (70 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.38' (118 cm) |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Amps | 40.0 |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 125.0 lbs. (57 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101103747 |
| Electric Range | |
| Oven Capacity | 2.3 cu.ft. (65 L) |
| Element Type | Coils |
| Number of Elements | 4 |
| Element #1 Size | 6.0' (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 1250.0 |
| Element #2 Size | 6.0' (15 cm) |
| Element #2 Wattage | 1250.0 |
| Element #3 Size | 6.0' (15 cm) |
| Element #3 Wattage | 1250.0 |
| Element #4 Size | 7.5' (19 cm) |
| Element #4 Wattage | 2400.0 |
| Burner Controls | Dial |
| Oven Controls | Dial |
| Backguard | Yes |
| Cleaning Type | Manual |
| Oven Rack Qty | 2 |
| Oven Interior Height | 15.25' (39 cm) |
| Oven Interior Width | 14.5' (37 cm) |
| Oven Interior Depth | 17.63' (45 cm) |
| Broiler Location | Inside Oven |