
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
Summit'S Commercial Series Of Undercounter Freezers Offers An Attractive Display For Maximizing Impulse Sales And Keeping Products Under Reliable Cold Storage Conditions. The Scf475 Is A Frost-Free Freezer With An Easy-Fitting 24" Footprint And A Front-Breathing Design Ideal For Built-In Installation Under Counters. The Stainless Steel Trimmed Door Features Triple-Pane Tempered Glass That Is Vacuum Insulated With A Low-E Coating, Helping To Improve Energy Efficiency And Ensure Items Are On Full Display. Led Lighting In The Side Walls Helps To Provide Attractive Illumination. For Increased Security, The Unit Features A Factory-Installed Lock In The Kickplate. The Digital Thermostat Is Externally Located For Easy Temperature Management. The Door Is User-Reversible To Best Suit Your Space, With A Pro Style Handle Included. Inside, The Scf475 Features 5.14 Cu.Ft Of Storage Space And Stainless Steel Construction For Improved Durability And Sanitation. A Commercial-Grade Cantilevered Shelving System Allows Flexible Storage. Three Perforated Steel Shelves Are Designed To Hold Up To Heavy Duty Commercial Use And Ensure Proper Cold Air Circulation. This Freezer Includes A Superfreeze Setting, Which Is Great For Freezing Newly Loaded Foods Quickly. Additional Features Include An Open Door Alarm, High-Temperature Alarm, And Sabbath Mode Setting That Lets You Disable Some Of The Electrical Elements During Periods Of Observance. The Scf475 Is Etl-S Listed To Nsf-7 For Use In Commercial Settings. With Its Deluxe Style, User-Friendly Features, And Low Maintenance Frost-Free Operating System, This Freezer Offers Premium Value For Bars, Restaurants, Hotel Marketplaces, And Other Commercial Environments. Create A Matching Set By Pairing This With The Scr610Bl, Our 24" Wide Stainless Steel Beverage Center.
- 24" wide 5.14 cu.ft. built-in frost-free freezer with glass door for easier visibility in commercial settings
- ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
- No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
- Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
- Stainless steel trimmed glass door with a gentle tint offers a full display of stored items to help maximize impulse sales
- Advanced VIG technology includes a low-e coating to improve efficiency and prevent condensation on the glass surface, even in high humidity climates
- Interior constructed from stainless steel for added strength and easy cleanup
- Perforations encourages airflow for consistent temperature control and better durability
- Rearrange freezer space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
- Intuitive digital controls ensure easy temperature management, with a readout viewable in Fahrenheit or Celsius
- Full-length LED strips located upfront in the side walls to provide an attractive, efficient presentation of stored items
- This setting is ideal for freezing fresh foods quickly. Function overrides current thermostat controls to ensure compressor operates continuously
- Audible alarm sounds if the unit's interior goes out of the recommended range
- Audible alarm will sound if the door is left open longer than one minute
- Unit will retain its last settings when power is restored in the event of power loss
- Optional setting lets you disable the lighting and audible alarms for up to 96 hours
- Internal fan ensures the interior is evenly cooled from top to bottom
- Stainless steel handle completes the professional look
- User-reversible door swing for added flexibility
- Keyed lock for a secure interior, with two keys included
- Flat design offers added space savings by requiring no extra depth to plug the unit in
- Space saving design with easier cleanability
- Allows the unit to be used freestanding
- Create a matching set with SCR610BL, our stainless steel beverage center
- Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
- Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
| Overview | |
| Nominal Height | 34.0' (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.75' (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0' (61 cm) |
| Width | 23.38' (59 cm) |
| Nominal Depth | 24.0' (61 cm) |
| Depth | 23.63' (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.5' (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.5' (121 cm) |
| Capacity | 5.14 cu.ft. (146 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 145.0 lbs. (66 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101109022 |
| Freezer | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 25.5' (65 cm) |
| Interior Width | 19.5' (50 cm) |
| Interior Depth | 17.24' (44 cm) |
| Shelf Type | Metal |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.31 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Compressor Step Height | 3.75' (10 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5' (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.75' (12 cm) |
| Temperature Range | -11 to +11 F |
| Sabbath Mode | Yes |