
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
32" Height For Use Under Lower Ada Compliant Counters Unique 18" Width Is Ideal For Small Homes And Micro-Kitchens Fully Frost-Free For Low Maintenance Operation (Bull)Flexible Design Allows Built-In Or Freestanding Use Under Counters Reversible Stainless Steel Wrapped Door Includes Pro Handle Digital Thermostat Offers Precise And Convenient Temperature Control (Bull)Factory-Installed Lock Provides Security You Can Count On������ Adjustable Chrome Shelves For Assorted Storage Options Summit Brings True Convenience To Small Kitchen Spaces With The Scff1842Ssada, An 18" Wide Fully Frost-Free All-Freezer Designed For Use Under Lower Ada Compliant Counters. The 32" High Scff1842Ssada Is Front-Breathing For Built-In Use Under Counters, But Also Features A Fully Finished Cabinet To Allow Freestanding Use. The Reversible Stainless Steel Wrapped Door Includes A Factory Installed Lock And Professional Handle. This Unit Comes With A Black Cabinet And Sealed Back. Inside, The Scff1842Ssada Is Fully Frost-Free To Minimize User Maintenance, With Slide-Out Chrome Shelves That Can Be Adjusted To Accommodate A Variety Of Items In The 2.7 Cu.Ft. Interior. This Unit Includes A Digital Thermostat For Easy And Intuitive Temperature Control. With A Uniquely Slim Size And User-Friendly Features, The Scff1842Ssada Is The Ideal Freezer For Space-Challenged Homes. This Model Meets Ul-471 Standards.
- ADA compliant : 32" height to fit under lower ADA compliant counters
- Built-in capable : Make the best use of space by installing your appliance under the counter
- Fully finished black cabinet : Allows the unit to be used freestanding
- Factory installed lock : Keyed security on the door
- Frost-free operation : Eliminates the need to manually defrost the interior
- Digital thermostat : Electronic controls for precise temperature management.
- Digital display : Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
- Adjustable chrome shelves : Rearrange interior space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
- Flush back : Space saving design
- Stainless steel door : Fully wrapped in stainless steel for a professional look
- Reversible door : User-reversible door swing
- 100% CFC Free : Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
| Overview | |
| Height of Cabinet | 31.38' (80 cm) |
| Width | 17.75' (45 cm) |
| Depth | 24.0' (61 cm) |
| Depth with Handle | 25.75' (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.0' (102 cm) |
| Capacity | 2.7 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 346.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 90.0 lbs. (41 kg) |
| Shipping Weight | 93.0 lbs. (42 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Freezer | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 23.5' (60 cm) |
| Interior Width | 12.75' (32 cm) |
| Interior Depth | 16.75' (43 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 4.5' (11 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75' (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5' (11 cm) |
| Exterior | |
| Latch for door | LHD - Left hand door swing |
| Extra key | SSK |
| Overview | |
| Height of Cabinet | 31.38' (80 cm) |
| Width | 17.75' (45 cm) |
| Depth | 24.0' (61 cm) |
| Depth with Handle | 25.75' (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.0' (102 cm) |
| Capacity | 2.7 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 346.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 90.0 lbs. (41 kg) |
| Shipping Weight | 93.0 lbs. (42 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Freezer | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 23.5' (60 cm) |
| Interior Width | 12.75' (32 cm) |
| Interior Depth | 16.75' (43 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 4.5' (11 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75' (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5' (11 cm) |
| Exterior | |
| Latch for door | LHD - Left hand door swing |
| Extra key | SSK |