
When Will I Get My Order?
x
Summit Commercial Offers A Quality Selection Of Manual Defrost Chest Freezers Designed For A Variety Of Storage Applications In Commercial Establishments. The Scfm252W Is Ul-S Listed To Nsf-7 Standards For Commercial Use. It Comes In A White Finish With Stainless Steel Corner Protectors Factory Installed On The Exterior To Ensure Protection In High Traffic Areas. Sized At Over 91" Wide, The Scfm252W Offers A Generous 26.66 Cu.Ft. Of Storage Capacity. This Unit Features Two Lift-Up Lids With Counterbalanced Hinges For Safer Loading. The Lids Include Easy-To-Grab Handles And Factory-Installed Keyed Locks. Six Small Wheels Allow You To Reposition The Freezer With Ease. Inside, The Scfm252W Features A Hammered Aluminum Interior For Lasting Durability In Commercial Settings. We Include Two Sliding Wire Baskets For Easy Storage. This Unit Utilizes Static Manual Defrost Cooling, With A Defrost Drain Conveniently Located In The Front. The Dial Thermostat Offers Intuitive Temperature Management And A Visual Alarm Lights Up If The Temperature Rises Above -11 C. In Addition To This Unit, Summit Commerical Offers Additional Sizes Of Commercially Listed Manual Defrost Freezers, As Well As Frost-Free Choices And Low Temperature Freezers All Approved To Nsf Commercial Standards.
- Large capacity: 26.66 cu.ft. of interior storage
- Commercially approved: UL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for commercial use
- Packaging safety: Ships on a pallet and boxed in a wooden crate for added protection during shipping
- Factory installed locks: Keyed lock on each handle offers added security (two sets of keys included)
- Manual defrost operation: Static cooling system
- Counterbalanced hinges: Two lids feature weighted lids that will stay open for easier loading and unloading
- Thick insulation: 3" thick walls ensure proper insulation for reliable storage
- Stainless steel front corner protectors: External "bumpers" are factory installed to protect the unit's front corners from dents
- Hammered aluminum interior: Solid construction for durable storage in busy settings
- Easy-grip handles: Both lids include a 2" deep handle for easier access
- Adjustable thermostat: Dial thermostat for easy temperature management
- Storage baskets: Two removable plastic baskets included
- Visual temperature alarm: Located in the front control area, the alarm light displays if the interior temperature rises above -11 C
- Small wheels: 6 pre-installed gliding wheels make it easier to move the large freezer as needed
- White exterior: Textured white finish fits well in any establishment
- 100% CFC free: Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
| Overview | |
| Height of Cabinet | 36.75' (93 cm) |
| Width | 91.25' (232 cm) |
| Depth | 28.25' (72 cm) |
| Depth with Handle | 30.0' (76 cm) |
| Capacity | 26.66 cu.ft. (755 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | UL-S |
| Amps | 3.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 250.0 lbs. (113 kg) |
| Shipping Weight | 270.0 lbs. (122 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Freezer | |
| Door Swing | Lift-Up |
| Interior Height | 27.5' (70 cm) |
| Interior Width | 85.5' (217 cm) |
| Interior Depth | 20.75' (53 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 10.6 oz. |
| High Side PSI | 220.0 |
| Low Side PSI | 90.0 |
| Wheels | 6 |
| Compressor Step Height | 9.75' (25 cm) |
| Compressor Step Width | 9.0' (23 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.0' (23 cm) |
| Temperature Range | -10 to -26 C |
| Exterior | |
| DT - Digital thermostat Install a digital thermostat with external readout for precise temperature management | Alarm Install a high/low temperature warning alarm with external temperature readout; meets most Health Dept. regulations |
| TT - Installed thermometer ISO-17025 calibrated thermometer with glycol bottle provides temperature readout on the door; specify Farenheit or Celsius display upon order | PH - Probe Hole Factory installed probe hole for customer supplied monitoring devices |
| DL2B - Factory installed NIST calibrated digital data logger (DDL) USB digital data logger with internal memory, user | set recording intervals, high/low temperature alarm, and NIST calibrated temperature readout |