
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
Just Under 18" Wide For An Easy Fit, With A Flush Back Design To Save Space (Bull)32" Height Allows Installation Under Lower Ada Compliant Counters (Bull)Flexible Design Allows Built-In Or Freestanding Use (Bull)Commercially Listed To Nsf-7 Standards And Meets Ul-471 (Bull)Attractive Display With A Stainless Steel Trimmed Glass Door (Bull)Digital Thermostat Offers Precise And Convenient Temperature Control (Bull)Factory Installed Lock Provides Security You Can Count On (Bull)Stainless Steel Cabinet Adds True Elegance Summit'S Selection Of Built-In Undercounter Beverage Coolers Combines User-Friendly Convenience With Elegant Style For An Ideal Fit In Any Setting. The Scr1841Bcssada Is An 18" Wide All-Refrigerator Designed For Use In Residential Settings. At 32" High, This Unit Is Designed To Fit Under Lower Ada Compliant Counters. The Front-Breathing System Allows Built-In Installation, While The Fully Finished Cabinet Also Allows Freestanding Use. The Reversible Stainless Steel Trimmed Door Includes A Factory Installed Lock And A Professional Style Handle. This Unit Has A Stainless Steel Wrapped Cabinet And Triple Pane Tempered Glass Door For Heat-Safe Storage. Items Can Be Stored On Four Adjustable Chromes Shelves In The Auto Defrost Interior, With Attractive Led Lighting Providing An Elegant Display. The Digital Thermostat Offers Intuitive Temperature Management. In Addition To This Unit, Summit Offers A Full Collection Of 18" Wide Ada Compliant Choices, Including Single And Dual Zone Wine Cellars, Refrigerators, And Frost-Freezers. Browse Our Website For More.
- Built-in capable : Make the best use of space by installing your appliance under the counter
- ADA compliant : 32" height is designed to fit under lower ADA compliant counters
- Commercially approved : ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
- Stainless steel trimmed triple pane tempered glass door : Full display with a heat-safe glass door that keeps all stored items in view
- Stainless steel wrapped cabinet : Fully wrapped stainless steel exterior cabinet for lasting durability
- Factory installed lock : Keyed lock for a secure interior
- Automatic defrost : Reduced maintenance with auto defrost system
- Digital thermostat : Electronic controls for precise temperature management.
- LED lighting : Gentle illumination with an on/off switch
- Adjustable chrome shelves : Rearrange interior space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
- Flush back : Space saving design
- Reversible door : User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
- 100% CFC Free : Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
| Overview | |
| Height of Cabinet | 31.75' (81 cm) |
| Width | 17.94' (46 cm) |
| Depth | 23.5' (60 cm) |
| Capacity | 2.7 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 284.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 103.0 lbs. (47 kg) |
| Shipping Weight | 108.0 lbs. (49 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Refrigerator Features | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34 to 64 F |
| Dimensions | |
| Interior Height | 21.5' (55 cm) |
| Interior Width | 12.75' (32 cm) |
| Interior Depth | 4.5' (11 cm) |
| Compressor Step Height | 4.75' (12 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75' (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5' (11 cm) |
| Exterior | |
| SSK | Latch for door |
| LHD - Left hand door swing | SCD - Self-closing door |
| Extra key | - |
| Door | |
| T1S Door Tint | T4 Door Tint |
| T3 Door Tint | T2 Door Tint |
| T1 Door Tint | - |
| Overview | |
| Height of Cabinet | 31.75' (81 cm) |
| Width | 17.94' (46 cm) |
| Depth | 23.5' (60 cm) |
| Capacity | 2.7 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 284.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 103.0 lbs. (47 kg) |
| Shipping Weight | 108.0 lbs. (49 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Refrigerator Features | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34 to 64 F |
| Dimensions | |
| Interior Height | 21.5' (55 cm) |
| Interior Width | 12.75' (32 cm) |
| Interior Depth | 4.5' (11 cm) |
| Compressor Step Height | 4.75' (12 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75' (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.5' (11 cm) |
| Exterior | |
| SSK | Latch for door |
| LHD - Left hand door swing | SCD - Self-closing door |
| Extra key | - |
| Door | |
| T1S Door Tint | T4 Door Tint |
| T3 Door Tint | T2 Door Tint |
| T1 Door Tint | - |