
When Will I Get My Order?
x
(Ul)(Li)Commercially Approved For Use In Foodservice Establishments(/Li)(Li)Digital Thermostat With External Readout For Easy And Accurate Temperature Control(/Li)(Li)Sturdy Handle In Durable Stainless Steel(/Li)(Li)True Frost-Free Operation Saves You Maintenance By Preventing Icy Buildup(/Li)(Li)Factory Installed Lock Provides Security You Can Count On(/Li)(Li)Left Hand Door Swing(/Li)(/Ul) Summit'S Scur Series Of Upright All-Refrigerators Offer Large Capacity, Convenient Features, And The Best In Frost-Free Technology. With Commercial Approval And A 16.7 C.F. Interior, The Scur18Nclhd Is Ideal For Restaurants, Cafeterias, And Other Establishments. The Scur18Nclhd Is Equipped With A Digital Thermostat For Precise Temperature Management. An External Temperature Display Lets Users Keep Track Of The Temperature Inside, With A Top-Mounted Lock For Security. An Easy Grip Stainless Steel Towel Bar Handle Is Set Vertically On The Door For Added Ease. Frost-Free Operation Reduces The Need For User Maintenance While Maintaining Optimum Storage Conditions. The Roomy Interior Includes Large Adjustable Wire Shelves And Multiple Door Racks On The Entire Door. A Slide-Out Basket Adds More Options For Separating And Storing Items. This Unit Has A Left Hand Door Swing. For A Left Hand Version, See Model Scur18Nc. Note: Actual Unit May Vary Slightly From Unit Displayed In Photo.
- Commercially approved: UL-S listed to NSF-7 for commercial use
- Large capacity: Nearly 17 c.f. of storage space inside
- Frost-free operation: No-frost convenience requires no manual defrosting
- Digital thermostat: Precise temperature management and external readout with easy electronic controls
- Door storage: Store large bottles right on the door for easy access
- Adjustable shelves: Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
- Professional towel bar handle: A curved stainless steel handle provides generous room for a comfortable grip
- Factory installed lock: Keyed lock ensures a secure interior
- Interior light: Automatically illuminates when you open the door
- Fan-forced cooling: Even circulation throughout the interior
- Left hand door swing: Door opens from left hinge
- 100% CFC free: Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
| Overview | |
| Height of Cabinet | 69.25' (176 cm) |
| Width | 34.0' (86 cm) |
| Depth | 25.5' (65 cm) |
| Capacity | 16.7 cu.ft. (473 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | UL-S |
| Amps | 5.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 245.0 lbs. (111 kg) |
| Shipping Weight | 255.0 lbs. (116 kg) |
| Estimated Time to Ship | Out of stock; ETA 6/1/2020 |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Refrigerator Features | |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 4 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Half Door Shelf Qty | 5 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Interior Light | Yes |
| Exterior | |
| DL1 - Factory installed data logger USB Temperature Logger records interior temperature in 15 minute intervals to a USB flash drive for analysis on a PC or Mac | HG - Hospital grade cord Add a hospital grade cord equipped with green dot plug with the HG suffix |
| ODA - Open door alarm Add an open door alarm to audibly buzz when the door is left ajar. | Extra key Extra keys available for purchase |
| Alarm Install a high/low temperature warning alarm with external temperature readout; meets most Health Dept. regulations | PH - Probe Hole Factory installed probe hole for customer supplied monitoring devices |
| HUM - Humidity sensor Humidity sensor with min/max readout | TT - Installed thermometer ISO-17025 calibrated thermometer with glycol bottle provides temperature readout on the door; specify Farenheit or Celsius display upon order |
| DL2 - Factory installed NIST calibrated data logger USB data logger with user-set recording intervals, high/low temperature alarm, and NIST calibrated temperature readout | DL2B - Factory installed NIST calibrated digital data logger (DDL) USB digital data logger with internal memory, user-set recording intervals, high/low temperature alarm, and NIST calibrated temperature readout |
| Lock | |
| AC Keypad Keypad door lock powered by appliance power cord for keyless security | KEYPAD Battery-powered keypad door lock installed for keyless security |