
When Will I Get My Order?
x
(Ul)(Li)Commercially Approved For Use In Foodservice Establishments(/Li)(Li)True Frost-Free Operation Saves You Maintenance By Preventing Icy Buildup(/Li)(Li)Stainless Steel Handle Offers A Durable Grip(/Li)(Li)Digital Thermostat With External Readout For Easy And Accurate Temperature Control(/Li)(Li)Factory Installed Lock Provides Security You Can Count On(/Li)(/Ul) Summit'S Scur Series Of Upright All-Refrigerators Features Large Capacity, Convenient Features, And The Best In Frost-Free Technology. With Commercial Approval And Over 20 C.F. Of Capacity Inside, The Scur20Nc Is Ideal For Restaurants, Cafeterias, And Other Establishments. The Scur20Nc Is Equipped With A Digital Thermostat For Precise Temperature Management. An External Temperature Display Lets Users Keep Track Of The Temperature Inside, With A Keyed Lock (Conveniently Located On The Side Of The Unit) For Added Security. An Easy Grip Stainless Steel Towel Bar Handle Is Set Vertically On The Door For Added Ease And Style. Frost-Free Operation Reduces The Need For User Maintenance While Maintaining Optimum Storage Conditions. The Roomy Interior Includes Large Adjustable Shelves And Multiple Door Racks On The Entire Door. A Slide-Out Basket Adds More Options For Separating And Storing Items. Our Scur Series Can Be Matched To Summit'S Scuf Line Of All Freezers. Pair The Scur20Nc With The Scuf20Nc For A Complete Frost-Free Combination. This Unit Comes With A Right Hand Door Swing. For A Left Hand Version, See The Scuf20Nclhd. Note: Actual Unit May Vary Slightly From Unit Displayed In Photo.
- Commercially approved: UL-S listed to NSF-7 for commercial use
- Large capacity: Over 20 c.f. of storage space inside
- Factory installed lock: Keyed lock offers added security
- Digital thermostat: External temperature readout and precise temperature management with easy electronic controls
- Professional towel bar handle: A curved stainless steel handle provides generous room for a comfortable grip
- Frost-free operation: No-frost convenience requires no manual defrosting
- Adjustable shelves: Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
- Door storage: Store large bottles right on the door for easy access
- Basket: More storage options with a slide-out basket at the bottom
- Interior light: Automatically illuminates when you open the door
- Fan-forced cooling: Even circulation throughout the interior
- 100% CFC free: Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
| Overview | |
| Height of Cabinet | 74.5' (189 cm) |
| Width | 34.0' (86 cm) |
| Depth | 30.5' (77 cm) |
| Capacity | 21.0 cu.ft. (595 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | UL-S |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 265.0 lbs. (120 kg) |
| Shipping Weight | 275.0 lbs. (125 kg) |
| Estimated Time to Ship | Out of stock; ETA 6/22/2020 |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Refrigerator Features | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 4 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Half Door Shelf Qty | 5 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Interior Light | Yes |
| Exterior | |
| DL1 - Factory installed data logger USB Temperature Logger records interior temperature in 15 minute intervals to a USB flash drive for analysis on a PC or Mac | HG - Hospital grade cord Add a hospital grade cord equipped with green dot plug with the HG suffix |
| HUM - Humidity sensor Humidity sensor with min/max readout | LHD - Left hand door swing Door reversal to left hand swing |
| ODA - Open door alarm Add an open door alarm to audibly buzz when the door is left ajar. | Extra key Extra keys available for purchase |
| Alarm Install a high/low temperature warning alarm with external temperature readout; meets most Health Dept. regulations | PH - Probe Hole Factory installed probe hole for customer supplied monitoring devices |
| TT - Installed thermometer ISO-17025 calibrated thermometer with glycol bottle provides temperature readout on the door; specify Farenheit or Celsius display upon order | DL2 - Factory installed NIST calibrated data logger USB data logger with user-set recording intervals, high/low temperature alarm, and NIST calibrated temperature readout |
| DL2B - Factory installed NIST calibrated digital data logger (DDL) USB digital data logger with internal memory, user | set recording intervals, high/low temperature alarm, and NIST calibrated temperature readout |
| Lock | |
| KEYPAD Battery-powered keypad door lock installed for keyless security | AC Keypad Keypad door lock powered by appliance power cord for keyless security |