
When Will I Get My Order?
x
Designed And Manufactured In Europe For Summit Professional (Bull)Elegant Style In Brushed Stainless Steel With A Tempered Glass Canopy For A Modern Look (Bull)650 Cfm Blower Pre-Installed (Bull)Adjustable Chimney Height Offers Flexible Sizing (Bull)Large Filtration Area With Dishwasher Safe Aluminum Cassette Filters (Bull)Ships In One Box Summit Professional Introduces A New Line Of European Wall-Mounted Range Hoods Designed For Outstanding Performance And Elegant Style. Summit Seh5636G Is A 36" Wide Range Hood With A 650 Cfm Blower. Constructed Entirely From Stainless Steel, It Offers A Modern Look With A Tempered Glass Canopy And Convenient Flexibility With An Adjustable Chimney. Two Aluminum Cassette Filters Provide A Wide Filtration Area And Are Easy To Clean In Any Dishwasher. The 3-Speed Fan And 15 Minute Timer Are Operated With An Intuitive Touch Controls. Two Halogen Light Bulbs Are Pre-Installed, Offering An Elegant Illumination Of Your Range. The Seh5636G Is Designed For Ducted Use, But May Be Converted To A Ductless (Recirculating) Range Hood When You Order An Optional Charcoal Filter Set (Sehcf). This Model Is Manufactured In Europe And Ships In One Box.
- Stainless steel construction : Quality material with an elegant look in brushed stainless steel
- 650 CFM blower : Professional European motor is preinstalled for easy use
- Convertible with filter : Designed for ducted use, this range hood can be used in recirculating (ductless) mode when you order SEHCF charcoal filter set
- Two aluminum cassette filters : Dishwasher safe filters offer wide filtration area for better ventilation
- Adjustable chimney height : Chimney can extend from 25 3/8" to 40 3/8" for the perfect fit over your range
- Timer function : Set the unit to ventilate for a 15 minute interval that automatically turns off when complete
- Two 50W lights : Includes two preinstalled bulbs
- Three-speed fan : Offers more options for ventilation
- European made : Designed and manufactured in Europe with all UL-Listed components
- 6" round ducting : Ideal for most kitchen settings
- Installation template included : Scaled template included for guided installation
- Noise level information : Speed 1: 51.9 dB; Speed 2: 53.4 dB; Speed 3: 60.8 dB
| Overview | |
| Height of Cabinet | 36.0' (91 cm) |
| Width | 35.38' (90 cm) |
| Depth | 19.69' (50 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 51.0 lbs. (23 kg) |
| Shipping Weight | 54.0 lbs. (24 kg) |
| Range Hood | |
| Installation | Wall-Mounted |
| Venting | Convertible w/ Filter Set |
| Controls | Push Button |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Halogen |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Movement | 650.0 CFM |
| Minimum Height | 25.38' (64 cm) |
| Maximum Height | 40.0' (102 cm) |
| Duct Shape | 6' Round |
| Overview | |
| Height of Cabinet | 36.0' (91 cm) |
| Width | 35.38' (90 cm) |
| Depth | 19.69' (50 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 51.0 lbs. (23 kg) |
| Shipping Weight | 54.0 lbs. (24 kg) |
| Range Hood | |
| Installation | Wall-Mounted |
| Venting | Convertible w/ Filter Set |
| Controls | Push Button |
| Light | Yes |
| Number of Lights | 2 |
| Light Type | Halogen |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Maximum Air Movement | 650.0 CFM |
| Minimum Height | 25.38' (64 cm) |
| Maximum Height | 40.0' (102 cm) |
| Duct Shape | 6' Round |