
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
Accucold Vt65M Medical All-Freezers Offer Low Temperature Storage In A Perfectly Sized Footprint. The Vt65Ml Is A 24" Wide All-Freezer Designed For Freestanding Use, With Low Temperature Manual Defrost Operation That Can Reach -25 C. The Interior Includes Three Slide-Out Basket Drawers For Convenient Storage That Keeps Items Cold When The Door Is Opened. Additional Features Include An Adjustable Thermostat And One-Piece Interior Liner For Easier Cleanup. This Medical Unit Has A White Cabinet And Reversible Door, With A Factory Installed Lock For Added Security. Note: All Vt65M Freezers Are Designed For Medical Or Commercial Use Only. These Are Not Household Freezers.
- -25 C operation: Low temperature operation is ideal for certain vaccines, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
- Factory installed lock: Keyed lock for a secure interior
- Three removable storage drawers: Wire drawers with transparent plastic fronts allow for easy storage organization
- Manual defrost: Reduced temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
- One-piece interior liner: Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
- Reversible door: User reversible door swing for added flexibility
- Fully finished white cabinet: Allows the unit to be used freestanding
- 100% CFC Free: Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
| Overview | |
| Height of Cabinet | 33.5' (85 cm) |
| Width | 23.63' (60 cm) |
| Depth | 23.5' (60 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Shipping Weight | 110.0 lbs. (50 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Freezer | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 24.25' (62 cm) |
| Interior Width | 17.75' (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5' (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | -12 C to -25 C |
| Door | |
| STO-Step-To-Open Door Pedal Step-to-open door pedal allows hands | free access to open the door 90 degrees |
| Handle | |
| CP Full-Length Copper Pipe Handle Factory-installed full-length handle made from pure copper for antimicrobial protection | TBC Copper Towel Bar Handle Factory-installed handle made from pure copper for antimicrobial protection |
| Exterior | |
| ODA - Open door alarm Add an open door alarm to audibly buzz when the door is left ajar. | DL1 - Factory installed data logger USB Temperature Logger records interior temperature in 15 minute intervals to a USB flash drive for analysis on a PC or Mac |
| SSK Stainless steel kickplate factory installed | Latch for door Door latch requires manual release to open door. Ideal for yachts, RVs, coach buses, and other vehicles. |
| LHD - Left hand door swing Door reversal to left hand swing | SCD - Self-closing door Protect interior contents and reduce energy waste with the Self Closing Door Option |
| Extra key Extra keys available for purchase | DT - Digital thermostat Install a digital thermostat with external readout for precise temperature management |
| PH - Probe Hole Factory installed probe hole for customer supplied monitoring devices | DL2B - Factory installed NIST calibrated digital data logger (DDL) USB digital data logger with internal memory, user-set recording intervals, high/low temperature alarm, and NIST calibrated temperature readout |
| Lock | |
| AC Keypad Keypad door lock powered by appliance power cord for keyless security | KEYPAD Battery-powered keypad door lock installed for keyless security |