
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
HEAT SENSOR

With the integrated heat sensor, your appliances operate with an added layer of safety. It can detect abnormal temperature spikes, protecting your home from potential fire hazards while optimizing energy efficiency.
REPLACEMENT INDICATOR

A 5-layer aluminum mesh filter with reminders for both clean filter maintenance and charcoal filter replacement (charcoal filter not included)
3 SPEED FUNCTION

3 fan speeds allow for easy adjustment between low 232, medium 330, or high 550 CFM.
LED LIGHTING

Dual level LED light strip illuminates your cooking area
CONVERTIBLE

Vent out with additional charcoal filters (FT0130) and recirculation kit (ARC3001P) (not included)
5-LAYER ALUMINUM MESH FILTER

The 5-layer aluminum mesh filter, featured in our air purifiers, guarantees superior particle capture. This means you enjoy cleaner air and an extended filter life thanks to its durable aluminum construction
COLOR

Stainless Steel, a timeless, sleek finish exuding durability and sophistication.
CONTROL TYPE

3-Speed Touch Control, Seamlessly adjust settings with a modern touch interface offering three speed options for effortless customization
- HEAT SENSOR
- REPLACEMENT INDICATOR
- 3 SPEED FUNCTION
- LED LIGHTING
- CONVERTIBLE
- 5-LAYER ALUMINUM MESH FILTER
- COLOR
- CONTROL TYPE
| Technical Details | |
| Lighting | Level 7W LED Strip |
| Noise Level (Max) | 65 dB |
| Power | 120V |
| Frequency | 60Hz |
| Amperage | 3A |
| Filter Type | Aluminum Mesh |
| Blower Type | Internal |
| Control Type | 3 Speed Touch Control |
| Accessories (not included) | Charcoal Filter (FT0130) Recirculating Kit (ARC3001P) 10-12ft Duct Extension (RHDC01AP) |
| Color/Finish | Stainless Steel |
| Dimensions | |
| Product Size (Inch) (W*D*H) | 30' - 19 3/4' - 2 3/4' |
| Ducted Hood Height (Inch) | 22 13/16' - 40 15/16' |
| Weight | |
| Net Weight | 26 lbs. |
| Gross weight | 44.4 lbs. |
| CUTOUT | |
| Cutout Width | 30 Inch |
| Cutout Depth | 19 3/4 Inch |
| Cutout Height | 40 15/16 Inch |
Video

Video

Video
