
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
Liner Hood

Integrates seamlessly into any kitchen cabinet design.
1200 CFM

Handles all of the odors, smoke, and steam from multiple dishes at once.
Gesture Controls

Turn on/off and adjust speed with a wave of your hand.
Delay-Off

Set it and forget it. Delays power shut off for up to 12 minutes.
Stainless Steel Baffle Filters

Easy to remove and place into the dishwasher for a good cleaning.
Clean Filter Reminder

Never forget to clean your filters again.
6 Speeds

This powerful hood handles all of the odors, smoke, and steam from multiple dishes at once.
Touch Control

Control the fan functions at a touch of the LED display.
- Liner Hood
- 1200 CFM
- Gesture Controls
- Delay-Off
- Stainless Steel Baffle Filters
- Clean Filter Reminder
- 6 Speeds
- Touch Control
| Technical Details | |
| Mount Type | Insert |
| Operating Mode (Ducted or Ductless) | Ducted |
| Color/Finish | Stainless Steel |
| Number of Speed Settings | 6 |
| Number of Lights | 4 |
| Bulb Type | LED (Square) |
| Control Type | Control |
| Filter Type | Baffle Filter x 3 |
| Volts | 120V |
| Frequency | 60Hz |
| Amperage | 7A |
| Dimensions | |
| Product Size (Inch) (W*D*H) | 46 3/8' - 22 1/2 - 12' |
| Weight | |
| Net Weight | 63.6 lbs. |
| Gross weight | 79.3 lbs. |
| CUTOUT | |
| Cutout Width | 46 5/8 Inch |
| Cutout Depth | 22 3/4 Inch |
| Cutout Height | 12 Inch or higher |