
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
HEAT SENSOR

With the integrated heat sensor, your appliances operate with an added layer of safety. It can detect abnormal temperature spikes, protecting your home from potential fire hazards while optimizing energy efficiency.
REPLACEMENT INDICATOR

A 5-layer aluminum mesh filter with reminders for both clean filter maintenance and charcoal filter replacement (charcoal filter not included)
6 SPEED FUNCTION

This powerful hood handles all of the odors, smoke, and steam from multiple dishes at once.
LED LIGHTING

Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
GESTURE CONTROLS

Turn on/off and adjust speed with a wave of your hand
DELAY-OFF

Set it and forget it. Delays power shut off for up to 12 minutes.
COLOR

Stainless Steel, a timeless, sleek finish exuding durability and sophistication.
STAINLESS STEEL BAFFLE FILTERS

Easy to remove and place into the dishwasher for a good cleaning.
- HEAT SENSOR
- REPLACEMENT INDICATOR
- 6 SPEED FUNCTION
- LED LIGHTING
- GESTURE CONTROLS
- DELAY-OFF
- COLOR
- STAINLESS STEEL BAFFLE FILTERS
| Technical Details | |
| Mount Type | Insert |
| Operating Mode (Ducted or Ductless) | Ducted |
| Color/Finish | Stainless Steel |
| Number of Speed Settings | 6 |
| Number of Lights | 4 |
| Bulb Type | LED (Square) |
| Control | Touch |
| Filter Type | Baffle Filter x2 |
| Volts | 120V |
| Frequency | 60Hz |
| Amperage | 7A |
| Dimensions | |
| Product Size (Inch) (W*D*H) | 34 5/16 x 22 1/2 x 12 |
| Duct Diameter | 10' |
| Weight | |
| Net Weight | 54.5 lbs. |
| Gross weight | 68.5 lbs. |
| CUTOUT | |
| Cutout Width | 59 1/8 Inch |
| Cutout Depth | 22 3/4 Inch |
| Cutout Height | 12' Inch or Higher |