
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
Interior Water Dispenser
Provides easy access to clean and fresh water, especially convenient for units equipped with an ice maker.
Flush Hinge Installation Benefits
Seamlessly integrates with cabinetry for a polished look, enhancing kitchen aesthetics.
Field Reversible Door
Conveniently adjust the door to suit different kitchen layouts, providing versatility in installation.
Soft-Close Drawers
Ensures gentle and silent closing, preventing slamming and reducing wear and tear over time.
LED Interior Lighting
Illuminates the interior for better visibility, making it easier to locate items and enhancing the overall user experience.
Chiller Zone
This compartment is perfect for storing meats and cheeses, and quickly chilling drinks, ranges from +30(degree)F (-1(degree)C) to +41(degree)F (5(degree)C).
Ultra-Quiet Operation
Operates at an ultra-quiet 43 dBA for a peaceful kitchen environment without compromising performance.
Customized Modes
Tailor refrigerator operation with Sabbath, Holiday, and ECO modes, optimizing energy usage and functionality.
Thor Kitchen 30-Inch Panel Ready Built-In Refrigerator Column - Xrf30Crf-Ss Thor Kitchen Offers The Power And Performance Of A Premium Professional Appliance At A Practical Price. Thor'S Xrf30Crf-Ss Built-In Refrigerator Column Offers A Seamless Blend Of Style And Advanced Functionality To Elevate Your Kitchen. Its Total No Frost Technology Prevents Ice And Moisture Build-Up, While Fast Cooling Ensures Your Food Stays Fresh And Flavorful. Bright, Energy-Efficient Interior Led Lighting Provides Excellent Visibility, And The Digital Display With Soft-Close Drawers Adds A Touch Of Luxury. Operating At An Ultra-Quiet 43 Db(A), This Refrigerator Maintains A Peaceful Kitchen Environment. With Precise Temperature Control Ranging From +35(Degree)F (2(Degree)C) To +46(Degree)F (8(Degree)C) And A Chiller Zone From +30(Degree)F (-1(Degree)C) To +41(Degree)F (5(Degree)C), It Adapts To Your Needs.
- Interior Water Dispenser
- Flush Hinge Installation Benefits
- Field Reversible Door
- Soft-Close Drawers
- LED Interior Lighting
- Chiller Zone
- Ultra-Quiet Operation
- Customized Modes
| Technical Details | |
| Total Capacity (cu. ft.) | 16.6 |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 16.6 |
| Watts | 160 |
| Amperage (A) | 15 |
| Volts (V) | 120 |
| Frequency (Hz) | 60 |
| Plug Type | 3-Prong Plug |
| Power Cord Length (in.) | 90-9/16 |
| Temperature Control | +35°F (2°C) to +46°F (8°C) |
| Chiller Zone Temperature | +30°F (-1°C) to +41°F (5°C) |
| Door Hinge | Field Reversible Design |
| General Properties | |
| Number Of Doors | 1 |
| Number Of Shelves | 4 |
| Gallon Door Bin | 1 |
| Adujustable Racks & Removable Shelves | 3 |
| Shelf Material | Spill Proof Glass Shelf |
| Reversible Door Swing | Yes |
| Soft Closing Drawer Feature | Yes |
| Water Filter | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
| Lighting | LED |
| Dimensions | |
| Product Dimensions (WxDxH) (in.) | 29-3/4 x 23-5/16 x 83-9/16 |
| Package Dimensions (WxDxH) (in.) | 32-5/16 x 26-3/8 x 90-9/16 |
| Product Depth Excluding Door | 21-7/8 |
| Product Depth With Door Open 90 Degrees | 5-9/16 |
| Weight | |
| Product Weight (lbs) | 289 lbs |
| Package Weight (lbs | 320 lbs |
| Stainless Steel Door Panels with Handle Set for XRF24CRF (DKXRF24CRFZ-SS) | |
| Freezer Door Dimensions (WxHxD) | 23-3/4 x 3/4 x 79-15/16 |
| Net Weight (lbs.) | 67.3 lbs |
| Cutout | |
| Cutout Dimensions (WxDxH) | 30 x 25 x 84 |