
When Will I Get My Order?
x
The Verona Designer Series All Electric Range Introduces Another Exclusive. Featuring All Of The Performance, Power And Features Of The Verona Prestige Series This Upgraded Range Boasts A Larger, More Efficient Oven Cavity And Deeper Footprint At 25 1/4 . New Features Include Digital Clock & Timer, A Pullout Storage Drawer, Flush Backguard, A Color Matched Control Panel, Soft Close Oven Door, Dual Convection Fans And So Much More. Currently Available In Single Oven Only. These Ranges Offer Professional Performance With A Splash Of Style For Any Kitchen.
- 5- Elements
- Convection Oven
- Full width Storage Drawer
- Digital Clock & Timer
| General features | |
| Clock and Timer | Yes |
| Wok Ring | No |
| Control knobs | Steel Coated Finish |
| Colors | Stainless Steel Burgundy Matte Black White Gloss Black Slate Gray |
| Cooktop finish | Black Ceramic |
| Glide Rack | Included |
| Storage Compartment | Pull-out Drawer |
| Warming Drawer | No |
| Liquid Propane (LP) | N/A |
| Alternative backguard | 3-inch |
| Power Requirement | 120/240 Volt 60Hz. 50 Amp |
| Cooktop features | |
| Burners / Zones | 5 - 2 Bridge, 1 Dual |
| Cooktop Power | 2,100/3,700W Boost (2) 2,100/3,700W Boost (2) 1,850/3,000W Boost 2,600/5,500W Boost Center Dual Zone |
| Stainless Steel Griddle | N/A |
| Cast Iron Griddle | N/A |
| Flame failure device | N/A |
| Main Oven Features | |
| Multi-Function | Yes |
| Oven capacity (Cu. Ft.) | 5.0 |
| Closed Door Broil | Yes |
| Broiler | Yes |
| Broiler Power | 3,000 W |
| Oven Power | 3,100 W |
| Convection | European |
| Convection Element | 1,300 W |
| Convection fan | 2 |
| Glide Rack | Included |
| Pullout Rack | 2 |
| Broiler Pan | Included |
| Internal Dimensions | |
| Main Oven | Width: 30' Depth: 16' Height: 15 1/2' |
| Overall Dimensions | |
| Width (in.) | 35-7/8 |
| Height (in.) w/o backguard | Adjustable from 35-7/16 to 37- 1/4 |
| Height (in) of backguard | Flush |
| Depth | 25-1/4' |
| Depth with Backguard | 25-1/4' |
| Oven height | 23-3/16' |
| Weight (lbs.) | 270 |
Black
Stainless Steel