
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
This Small Dishwasher Delivers Mealtime Cleanup Fit For Smaller Spaces. The Cycle Memory Feature Remembers The Last Cycle You Ran And Starts It With The Push Of A Button. Add On A Dishwasher Panel Kit To Match The Look Of Your Compact Dishwasher To The Rest Of Your Kitchen. This Small Dishwasher Is Both Ada Compliant And Energy StarĀ® Certified.
- Small Space Solution
- Panel-Ready Design
- Flush Installation
- Cycle Memory
- Adjustable Upper Rack
- Quiet Cleaning Performance
| Dimensions | |
| Depth | 22.0 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 22.0 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 44-1/2 in |
| Maximum Height | 34-1/2 in |
| Minimum Height | 32-1/2 in |
| Width | 17-5/8 in |
| Decibel Level dBA | 50 |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Last Cycle Recall | Yes |
| Location of Controls | Top |
| Sensor | Yes |
| Door Style | Flat |
| Window | No |
| Dispenser | Detergent and Rinse Aid |
| Interior Light | No |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Wash Levels | 4.0 |
| Number of Washarms | 2 |
| Rack Material | Nylon |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Optical Level Indicator |
| True Hold Door | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Tub Style | Built-in 18'' Tub |
| Water Filtration | Yes |
| Number of Wash Cycles | 6 |
| Cushion-Tip Tines | Yes |
| Style | Extended |
| Covers | Yes |
| Culinary Basket | No |
| Location | Bottom Rack |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Certified |
| NSF® Certified | No |
| Design Expression | Panel-Ready |
| Features | ADA Compliant |
| Dishwasher Option Selections | Hi Temp Wash, Heated Dry, 1-24 Hour Delay |
| Sound Package | Quiet Partner |
Custom Panel Ready