
When Will I Get My Order?
x
Fit Your Family'S Lifestyle And Living Space With The 1.9 Cu. Ft. Compact Washer. This 24" Washer Installs Virtually Anywhere. Do Laundry In Almost Any Space With Our Space-Saving Compact Washer. The Compact Front Load Washer Offers Exceptional Fabric Care-So You Can Enjoy All Your Favorite Features On A Small Washing Machine. Enjoy Features Like The Quick Wash Cycle To Clean Small, Lightly Soiled Loads Or The Handwash Cycle That Cleans Clothes Gently In Our Compact Washing Machine.
- Detergent Dosing Aid
- Sanitize option
- Save Time option
- Colors option
- Sleek Tap Touch controls with Memory
- Handwash cycle
| Dimensions | |
| Capacity | 1-9/10 |
| Depth | 24.0 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 41-5/8 in |
| Height | 33-1/4 in |
| Width | 24.0 in |
| Window | Yes |
| Dispense System | Detergent, Fabric Softener |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Hoses Included | No |
| Interior Light | No |
| Suspension System | 2 Springs 3 Dampers |
| Number of Wash Cycles | 10 |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Certified |
| Prop 65 | CALIFORNIA RESIDENTS ONLY - WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov . |
| Size | 24 in |
| Power Cord Included | Yes |
| Location of Controls | Front Panel |
| Pedestal Options | Yes |
| Sound Package | No |
| Stackable | Yes |
| Features | ADA Complaint, Sanitize Cycle |
| Annual Energy Usage [kWh] | 38.0 |
| Lid/Door Swing | Left |
| Number of Spin Speeds | 5 |
| Pre Soak | Yes |
| Rinse Temperature | Cold |
| Spin Speed Selections | Max Extract, High, Medium, Low, Off |
| Temperature Selections | Extra Hot, Hot, Warm, Cool, Cold, Colors |
Energy Guide
Owner's Manual
Installation Guide
Warranty
Dimension Guide
Parts List
Care Guide
Quick Reference Sheet
Installation Instructions
Warranty Page
White