
When Will I Get My Order?
x
Fit Your Family'S Lifestyle And Living Space With The 4.3 Cu. Ft. Compact Dryer. This 24" Dryer Installs Virtually Anywhere And Is Our Most Space-Saving Dryer Available. Tackle Laundry Day With This Smaller Washer And Dryer With Great Features Like X-Dry And The Refresh Cycle. Enjoy A Wrinkle-Release Dryer Thanks To The Wrinkle Shield Option. Better Yet, This Small Dryer Is Also A Very Energy-Efficient Dryer.
- Our Most Space-Saving Design Available
- Our Most Efficient Compact Dryer Technology
- Wrinkle Shield Option
- Refresh Cycle
- Baffles
- Wool Cycle
| Dimensions | |
| Capacity | 4-3/10 |
| Depth | 25-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 43-5/16 in |
| Minimum Height | 33-5/8 in |
| Width | 24.0 in |
| Fuel Type | Electric |
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Location of Controls | Front Panel |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Drying Rack | No |
| Interior Light | No |
| Lint Screen Location | Front |
| Moisture Sensor | Yes |
| Secondary Lint Filter | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Lint Filter Indicator | No |
| Ventless | Heat Pump |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Certified |
| Power Cord Included | No |
| Features | Ventless Design, ADA Compliant |
| Pedestal Options | No |
| Sound Package | Yes |
| Stackable | Yes |
| Number of Dryness Levels | 3 |
White