
x
Installation and Removal
x
When Will I Get My Order?
x
36 Inch Under Cabinet Range Hood with 3-Speed/1000 CFM Blower
The XOIL series is designed as an all-in-one blower/liner combination unit for easy installation into custom hoods. Each XOIL model is designed and crafted in Italy to incorporate a multi-speed blower, controls, filtration, LED Lamps, and backflow damper. The XOIL is everything you need in one easy-to-install package.
The XOIL series integrates a powerful XO Blower with a factory prefabricated liner for quick easy assembly. Made in Italy, these units employ electronic controls, multi-level LED lighting and have an optional remote.
The XOIL series is designed as an all-in-one blower/liner combination unit for easy installation into custom hoods. Each XOIL model is designed and crafted in Italy to incorporate a multi-speed blower, controls, filtration, LED Lamps, and backflow damper. The XOIL is everything you need in one easy-to-install package.
The XOIL series integrates a powerful XO Blower with a factory prefabricated liner for quick easy assembly. Made in Italy, these units employ electronic controls, multi-level LED lighting and have an optional remote.
- Backlit Electronic 3 Speed Control
- Powerful 1000 CFM blower quickly and efficiently removes smoke and fumes
- High Efficiency 3000K LED lights brightly illuminate the cooktop
- Dishwasher Safe Pro Style Stainless Baffle Filters for efficient filtration
- 5 Minute Delay Shutoff Timer
- 8" Vertical Duct Exhaust
- XO quality and performance for your custom built-ins
- Made In Italy
- 2 year limited parts and labor warranty for the original owner
- Combination blower and liner saves time and money
| Collection | Fabriano |
| Origin | Italy |
| UPC | 814830014676 |
| Height | 12' |
| Width | 34 3/8' |
| Depth | 19 1/4' |
| Cut-Out Depth (in.) | 19-7/16' |
| Cut-Out Height (in.) | 12-1/4' |
| Cut-Out Width (in.) | 34-1/2' |
| Product Weight | 49.5 |
| Warranty 1 Explained | 90 Day Love It Or Leave It |
| Warranty 2 Explained | 2 Year Limited Material And Workmanship for the original owner |
| Shipping Weight | 64.9 |
| Amperage | 6.2 Amps |
| Electrical | 120V - 60Hz - 6.2 Amps |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Voltage (volts) | 120V |
| Wattage (watts) | 744 watts |
| Appliance Type | Range Hoods |